Hizmet Sözleşmesi

A- TARAFLAR:

1-Bir taraftan Hasanefendi mah Gençlik Cad.. No 40/B Efeler Aydın adresinde bulunan Aydın Fibar Tur. Sey. Taş. İnş. Tekstil Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti. (kısaca FİBAR TUR olarak anılacaktır) ile diğer taraftan   adresinde ikamet eden ;  tur / hizmetten faydalanacak olan kişiler (Kısaca TÜKETİCİ olarak anılacaktır) Aşağıda belirtilen hususlarda tam bir anlaşmaya varmışlardır. İş bu sözleşmede yazılı olmayan hususlarda 1618 sayılı Kanun ve buna bağlı olarak çıkarılan Yönetmelikler, Tüzük ve Genelgeler, Tebliğ ve Çizelgeler, 2634 S.K., IATA, IHA, UFTAA Konvansiyon Hükümleri ile uluslararası özel ve resmi sözleşmeler tatbik olunacaktır.

2- Paket Tur Broşürü, Paket Tur Broşürü Notları ve Fibar Turizm tarafından düzenlenmiş  olan Voucher muhteviyatında isim, soy isim, T.C. kimlik numarası, adres, telefon, e-posta, Pasaport ve sair tüm bilgileri yer alan Tüketici ’ dir. (Bahsi geçen Paket Tur Broşürü, Paket Tur Broşürü Notları, Fibar Turizm’e ait resmi tüm web siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan bilgiler ve Voucher işbu sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olup paket tur hizmeti hakkında bir ihtilaf olması halinde işbu sözleşme ile birlikte anılı dokümanlardaki bilgiler kapsamında işlem yapılacağı taraflarca gayri kabil rücu kabul edilmiştir.)

(Bundan böyle “Tüketici” olarak anılacaktır.)

(Bundan böyle “Tüketici” ve “Fibar Turizm” birlikte “Taraflar” olarak anılacaktır.)

B- GENEL HÜKÜMLER:

1- Tura katılan tüketicinin, her türlü gezide, 50cm x 70cm ebatlarından büyük olmamak kaydı ile 2 valiz, uçaklı seyahatlerde ise 15 kg. bagaj götürme ve getirme hakkı vardır. Valizlerin ve içindeki eşyaların her türlü sorumluluğu sahiplerine aittir.

2- Kokan, akan, yanıcı veya patlayıcı vasıfları olan veya çevresine rahatsızlık veren eşyalar ile kesici, delici ve ateşli silahlar ve her çeşit hayvan, Seyahat Acentesi’nin ayrıca ve açıkça ve yazılı izni olmadan taşıt araçlarına ve konaklama tesislerine alınmazlar. Kimlik veya ruhsatlarının olması durumu değiştirmez.

3-Katılımcılar, araca bindikleri noktada bırakılır. Ayrıca farklı noktalarda duraklama/yolcu indirme yapılmamaktadır.

4-Turlarda, hava, yol ve olağanüstü durumlardan ötürü değişiklik yapma hakkı, acentemizde saklıdır.

5-Tur sırasında unutulan/kaybolan/çalınan eşyalardan acentemiz kesinlikle sorumlu değildir.

6- Turlarımız da araçlar kişi sayısına göre tedarik edilmektedir. Tura gelecek olan aracın katılımcıya önceden bilgilendirmesi yapılmaz.

7-Yerel otoriteler tarafından gezilmesine/gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi veya turlar yapılmaz. Bu gezi veya turların yapılamamasından acentemiz sorumlu tutulamaz.

8-Turun gerçekleştirilmesi için yeterli katılımcıya ulaşılamadığı takdirde, asgari 1 gün önce haber vermek şartıyla, acentemiz turu iptal etme hakkına sahiptir. Ve/veya muadil olmak kaydı ile başka bir acenteye devir edebilir, ortak tur yapabilir, kişisel verileri koruma kanunu kapsamı gereğince devir ettiği veya ortak tur yaptığı acente/acenteler ile bilgileri paylaşabilir, acente bu işlemleri yapacağını önceden tüketici ile paylaşmak zorunda değildir. Bu sözleşme ile tüketici bunu kabul etmiş sayılır.

9-Çocuk indirimi, 12 yaşını doldurmamış çocuk katılımcılar için, 2 yetişkin ile birlikte konaklamak kaydı ile geçerlidir.

10-Ekstra turlar minimum 20 kişi olması durumunda gerçekleşebilir. 20 kişi olmazsa gerçekleşmeyebilir.

11-Fibar Tur, aynı standartlarda olmak şartı ile otellerde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

12-Hangi odada kalacağınızı Fibar Tur’un belirleme imkânı yoktur. Odaları kalacağınız oteller belirlemektedir.

13-Otellerde özellikle 3 kişilik odalar da 3. Yatak standart yatak olmayabilir. Açılır yatak verilebilir.

14-Turlarımızda zorunlu seyahat sigortası yapılmaktadır. Doğum tarihi ve T.C. kimlik numarası ibrazı zorunludur. Acentemiz bu bilgileri teyit etmekle yükümlü değildir.

15-Öngörülmesi mümkün olmayan sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) veya rehberimizin belirlediği saatlere misafirlerin uymamaları sebebiyle, tur programında belirtilmiş olmasına rağmen, yapılamayan gezilerden acentemiz sorumlu değildir.

16-Rehberimiz gerekli gördüğü durumlarda; programda her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.

17-Bölge yoğun olduğu Bayram gibi dönemlerde sitede belirtilen otellerden farklı otellerde ve grup bölünmüş olarak konaklama yapabilir.

18-Yapılan görüşmelerde sözlü beyanlar esas alınmayacaktır. Tur programında yazan detaylar ve sizin mail yolu ile talepleriniz esas alınacaktır.

19-Katılımcıların bu bilgileri okudukları ve kabul ettikleri paket tur sözleşmesinde yazmakta olup, web sitesi güncellemelerini tüketici takip etmekle yükümlüdür. Web sitesi ve paket tur sözleşmesi ayrılmaz bir parçadır.

20-Mevsimsel değişiklikler, yol çalışmaları, hava şartları, sizin hizmet alınımızdan önceki hizmette oluşan otel memnuniyetsizliklerine göre Fibar tur web sitesinde yer alan tur programında, içeriklerde değişiklik yapabilir. En son yayınlanan sirkü, bir öncekini geçersiz kılar.

21-Tüketici; indirimli satış döneminde satın almış olduğu indirimli erken rezervasyon ürününde herhangi bir sebeple tarih değişikliği yaptırmak isterse, talepte bulunduğu tarihte geçerli olan liste fiyatları üzerinden rezervasyon değişikliği yapılacağını kabul etmiştir.

22-Tarifeli uçuşların öncesinde kalkış saatlerinin değişmesi/rötar durumlarında oluşan olumsuz haller Tüketicinin takibinde olup Fibar Turizm’in hiçbir hal ve şartta sorumluluğu bulunmamaktadır.

23-Araçlarımız yeni model araçlar olup Teknobüs diye tabir edilen araçlardan değildir. Araçlarımız da tv ve wifi garanti edilmez.

Yurtdışı Turlar (Genel Bilgilendirme):

1- Yurtdışı turlarına katılmak isteyen katılımcıların tur programında belirtilen ülkelere giriş şartlarına uygun pasaport veya vizeye sahip olması gerekmektedir.

2- Yurtdışı turlarında gideceğiniz ülkelerin para birimlerine göre para bulundurmanız gerekmektedir.

3- Yurtdışı turlarında kahvaltı kültürü Türkiye'deki gibi değildir. Otellerde her ülkenin kültürüne göre kahvaltı alacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

4- Turlarda, sınır kapılarında bekleme süreleri uzayabilir. Bundan FibarTur sorumlu tutulamaz.

5- Ekstra turlara katılım sayısı en az 20 kişidir. 20 Kişi oluşmazsa ekstra turlar gerçekleşmeyebilir.

6- Araçlarımız yeni model araçlar olup Teknobüs diye tabir edilen araçlardan değildir. Araçlarımız da tv ve wifi garanti edilmez.

7- Covid-19 sebebi ile turların başlangıcında veya ülkelere girişlerdeki sorun ve aksaklıklardan Fibar Tur sorumlu tutulamaz.

8- Satın alınan hizmete VİZE İŞLEMLERİ dahil değildir. Seyahat Acentesinin vize alma taahhüdü yoktur.

9-Vize işlemleri Tüketiciye(ve adına sözleşme imzaladığı şahıslara) ait olup Paket Tura içeriğindeki tüm ülkelerin vizelerinin temini bizzat Tüketici tarafından yapılacaktır. Tüketici iş bu paket tur sözleşmesini imzaladığı tarihte kendisine ve adına sözleşmeyi imzaladığı şahısların tamamı adına geçerli T.C. pasaportu bulunduğu ve iş bu pasaportların süresinin turun bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olduğu kabul ve taahhüt eder.

10- Paket turun başlamasından 2 ay önce gerekli tüm belgelerin eksiksiz olarak Fibar Turizm’e teslim edilmesi halinde ücreti mukabilinde Vize Danışmanlık hizmeti verilebilir. Vize işlemleri tamamen paket tur kapsamında gidilen ülkenin konsoloslukların inisiyatifinde  olduğundan Fibar Turizm’in, vize alınamamasından veya vizenin tur tarihine yetiştirilememesinden dolayı sorumluluğu yoktur. Konsolosluklardan gecikmelerden ve değişik aksamalardan Fibar Turizm sorumlu değildir.

11-Herhangi bir nedenle tur iptal edilmesi halinde konsolosluklar tarafından alınan vize harcı, masrafı ve vize hizmet giderleri dışında kalan bakiye müşteriye iade edilecektir.

12-Vize alınması o ülkeye giriş garanti vermediğinden, gidilen ülkede herhangi bir sebeple içeri sokulmayan veya vizeleri tamam olmasına rağmen Türkiye’den çıkmasına izin verilmeyen müşterilere paket tur ücreti iadesi yapılmayacak olup bu durumdan doğacak zararlardan Fibar Turizm sorumlu olmayacaktır.

13-Tüketicinin, paket tur hizmeti sırasında kullanacağı ‘’Vize’’yi kendisinin alması/temin etmesi durumunda; vizenin paket tur hizmetinin başlangıcında giriş yapılan ilk ülkeden veya paket tur hizmeti sırasında en fazla konaklama yapılacak ülkeden alınması gereklidir Aksi halde; paket tur hizmeti sırasında, ilgili ülke Gümrüklerinde bulunan pasaport polislerinin Tüketiciyi ülkeye giriş yaptırmamasından Fibar Turizm sorumlu olmadığı taraflarca gayri kabil rücu kabul edilmiştir.

14-Paket turun herhangi bir sebepten ötürü iptali halinde; Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği 16. maddesi 4. fıkrası uyarınca vize ücreti iade edilemez.

15-Tüketicinin iştirak edeceği paket tur hizmetinin gerçekleşeceği ülkenin konsolosluğu tarafından alınan vize başvuru ücretleri, harçları ve sair ödeme ve ücretlerin artması durumunda eski ücret ile yeni ücret arasındaki farkın(ücret artış tutarının) Tüketici tarafından gecikmeksizin nakden ve defaten Fibar Turizm’e ödeneceği taraflarca kabul edilmiş olup Tüketicinin vize ücreti artışı sonrası oluşan fark ücretini Fibar Turizm’e zamanında ödememesi nedeniyle Tüketiciye vize alınamaması ve paket tur hizmetine bu nedenle katılamamasından Fibar Turizm sorumlu değildir.

16- Katılımcıların bu bilgileri okudukları ve kabul ettikleri paket tur sözleşmesinde yazmakta olup, web sitesi güncellemelerini tüketici takip etmekle yükümlüdür. Web sitesi ve paket tur sözleşmesi ayrılmaz bir parçadır.

C- DİĞER HÜKÜMLER:

1-Sözleşmede imzası bulunmayan ancak sözleşmeye konu geziye katılan tüketici(ler), kendi adlarına kayıt yaptırmakla görevlendirdikleri tüketici(ler)nin Seyahat Acentesi aleyhine ve katılmış oldukları gezi ile ilgili dava ve takipler ve Seyahat Acentesi’ nin tüketiciye bu sözleşmede yazılı hususlar dışında bir bedel ya da tazminat ödemek zorunda kalması halinde, Seyahat Acentesi’ nin sözleşmede imzası bulunan tüketici(ler)ye ödemiş olduğu fazla miktar için rucu hakkı mahfuzdur. Bu geziye katılan tüketiciler, imzalamış olmasalar dahi, taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog ve ilanlar nedeni ile öğrenmiş, geziye bu sözleşme şartlarında katılmayı kabul etmişlerdir.

2-Tüketicinin, başladığı turu hizmetin kusurlu olduğundan bahisle terk etmesi halinde, turu terk ettiğini Seyahat Acentesi yetkilisine ve konakladığı otele sebepleri ile birlikte yazılı olarak bildirmek zorundadır. Aksi halde tüketici turu terk etmiş sayılmaz ve hizmeti alıp kullanmış addolunur.

3-Tüketicinin satın aldığı tur programını şikayet ettiği halde sonuna kadar kullanması, şikayetçi olduğu hususlar ile ilgili ikame hizmet ve bedel iadesi gibi tazminat haklarını ortadan kaldırır.

4-Tüketici, şikayetini öncelikle info@fibartur.com tur firmasına bildirmek zorundadır. Şikayetlerini tüketici yalnızca Fibar Tur'a ait web siteleri, sosyal medya platformları yolu ile iletebilir. Fibar Tur'un, hiç bir şikayet sitesi ile anlaşması olmadığından belirtilen kanallar dışında bildirimde bulunamaz.

5- Olası anlaşmazlıkların çözümünde TÜRSAB TAHKİM KURULU yetkilidir. Tüketici her türlü anlaşmazlığı TÜRSAB nezdinde çözüme ulaşması karşılıklı olarak kabul edilmiştir.

6- Seyahat acentesinin kısmen veya tamamen yazılı taahhütlerini yerine getirmemesi halinde tüketiciye yapılacak geri ödeme miktarının TÜRSAB KÜTAHYA ÇİZELGESİ hükümlerine göre tespit olunacağı taraflarca karşılıklı olarak kabul edilmiştir.

D-SÖZLEŞME BEDELİ

1- Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahildir. Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.
2- Tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.
3- Fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 7 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı
ile bildirilmesi koşulu ile sözleşme bedelinin %5 ini geçmemek üzere yansıtılır.
4-Fiyat değişikliğinin döviz kurunda meydana gelen olağan dışı değişikliklerden kaynaklanması
5-Fiyat değişikliğinin yakıt giderlerindeki olağan dışı değişikliklerden kaynaklanması
6-Fiyat değişikliğinin liman havaalanı gibi yerlerde tahsil edilen vergi resim harç ve benzeri yasal yükümlülükler de meydana gelen değişikliklerden kaynaklanması halinde mümkündür.
7-Kredi kartı ile satışlarda ödemenin yapılmaması halinde tüketici kredi kart sözleşmesi imzalanan banka ile muhatap olup, acente muhatap alınamaz. Temerrüt halinde gecikme faizi ödemesi talep edilecektir. Bu bedele, tur ile ilgili broşürlerde fiyata dahil olan tüm hizmetler ayrı ayrı belirtilmiştir. Bunlar haricindeki turlar ve hizmetler ekstra ücrete tabidir. Gidilecek ülkelerin mevzuatlarına göre turistlerden alınması gereken vergi, resim, harç ve benzeri kamusal ödemeler ile döviz kurlarından kaynaklanan fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır. Bu durum tüketiciye derhal bildirilir. Tüketici bildirimden sonra herhangi bir tazminat ödemeden sözleşmeden dönebilir yahut yapılan değişiklikleri ve fiyat üzerindeki etkisini belirten ek sözleşmeyi kabul eder.

E-ÖDEME ŞEKİLLERİ:

1-Rezervasyon yapıldığı tarihte rezervasyon bedelinin tamamı veya kapora olarak ödenir.
2-Kredi kartı ile yapılan peşin (tek çekim) ödemelerde fiyat farkı, vade farkı, faiz vb. uygulanmaz.
3-Kredi kartı ile yapılan taksitli ödemelerde banka komisyonu, vade farkı uygulanabilir.

F- İPTAL / İADE / DEĞİŞİKLİK / CAYMA / DEVİR HÜKÜMLERİ:

1- Seyahat acentesi gerekli yolcu sayısı kadar kesin kaydın oluşmaması veya mücbir sebeplerden ötürü geziyi hareket tarihinden 1 gün önce iptal edebilir, bu durumda tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

2- Uçaklı Turlar da veya Promosyon olarak afiş edilen turlar da iptal iade hakkı yoktur.

3- Tura kayıt yaptıran misafirlerimizin 30 gün kalaya kadar ücretsiz iptal hakkı vardır. Tur tarihine 30 günden az kalması durumunda kesinti bedeli %30, 20 gün ve daha az kalması durumunda kesinti bedelin %100'üne uygulanır.

4- Katılımcının, kendisinin veya 1. derece yakınının sağlık sorunu ile ilgili iptal talebinde tur ücret iadesini SİGORTA ŞİRKETİ yapmaktadır. Sigorta şirketine, katılımcı Türkiye devlet hastanelerinden alınan raporu (Başhekim veya en az 2 doktor imzalı) sunmak zorundadır. Sigorta Şirketi, kronik rahatsızlıkları (daha önceden teşhisi konulabilen tansiyon, şeker, astım vb. gibi durumlar) karşılamaz. 

5- Tüketici, iptal/iade talebini e-posta, yazılı olarak elden, faks veya kalıcı veri saklayıcısı ile acenteye ulaştırmak zorundadır.

6-Tüketicinin başlangıcını kaçırdığı geziye, sonradan iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda, Seyahat acentesi, tüketici adına yapılmış tüm rezervasyonları 24 saat sonra iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi iptallerde tüketiciye herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

7-Tüketici, katılamayacağı turu 3 gün öncesine kadar bildirmek koşulu ile devir edebilir.

8-Tarifeli uçuşlarda isim değişikliği kesinlikle yapılamamaktadır. Tarifeli seferler ile yapılan turlarda kullanılan havayolu şirketinin iptal ve değişiklik şartları ve uygulayacağı ek ücretler geçerlidir. Tüketicinin uçak, tren ve sair ulaşım araçlarına ilişkin biletini kaybetmesi durumunda ilgili ulaşım firmasının uyguladığı cezayı ödemekle hükümlüdür.

G- MÜCBİR SEBEP HALLERİ:

Mücbir sebep halleri resmi otoritelerin belirlediği şartlardır. Olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, savaş, savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil ediyorsa, taraflarca mücbir sebep olarak kabul edilir. Yolcunun veya birinci derece akrabalarının 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıkları ve/veya ölümleri de mücbir sebeptir.

H- KİŞİSEL VERİLEN KORUNMASI:

1-Tüketici, Fibar Turizm aracılığıyla işbu sözleşme kapsamında yaptırmış olduğu paket tur rezervasyonundaki bilgilerine istinaden tüm operatörlere her türlü SMS, e-posta ve sair bilgilendirmeler ile Fibar Turizm’in özel reklam vb. hizmetler hakkında bilgi bildiriminde bulunabilir. Fibar Turizm, iş bu sözleşmenin imzalanması ve Açık Rıza Metni ile Tüketici tarafından kendisine iletilmiş olan her türlü kişisel veri(vize için gerekli evraklarda yer alan bilgiler, kimlik/pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, telefon numarası, eposta adresi, ikametgah adresi ve sair iletişim bilgileri, sağlık bilgileri, görüntü/ses kaydı/fotoğraf, kredi kartı bilgileri/hesap numaraları, biyometrik ve genetik veri, sağlık verisi dahil her türlü özel nitelikli veri) bakımından, 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) gereğince, Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel veri ve bilgileri kanunda açıklandığı çerçevede; elde edebilecek, kaydedebilecek, depolayabilecek, muhafaza edebilecek, hizmetlerini devam ettirebilmek amacıyla güncelleyebilecek, değiştirebilecek, yeniden düzenleyebilecek, mevzuatın izin verdiği durumlarda ve ölçüde üçüncü kişilere açıklayabilecek, devredebilecek, aktarabilecek, paylaşabilecek, sınıflandırabilecek, anonim hale getirebilecek ve kanunda sayılan diğer şekillerde işleyebilecektir.

2-Ayrıca yukarıda 12.1. maddeye ek olarak Fibar Turizm, Tüketici tarafından kendisi ile yapılmış olan SMS, e-posta ve sair her türlü yazışma ile telefon görüşmeleri dahil ses kayıt dosyaları ve diğer elektronik ortamlardaki kayıtlı bilgileri hukuksal işlemlerde kullanabilir.

3- Fibar Turizm, turlar ve etkinlikler sırasında çekilmiş fotoğraf ve videoları sosyal medya platformlarında yayınlama hakkına sahiptir. Tüketici, fotoğraf ve videolarının yayınlanmasını istemiyorsa bunu tur rehberine yazılı olarak (e-posta, whatsapp vb. gibi) bildirmek, toplu çekilen fotoğraf ve videolarda yer almaması gerekmektedir. Aksi durumda yayınlanan fotoğraflar ve videolar silinmeyeceği karşılıklı olarak kabul edilmiştir.

I-SÖZLEŞME GEÇERLİLİĞİ:

1- Tüketicinin, paket tur kaydını tamamlaması, Tüketicinin tüm maddeleri okuduğu ayrıca, anılı sözleşme ve eklerinde yer alan tüm maddeleri kabul ettiği anlamına gelir. 

 

SMS Bilgilendirme

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2