İptal İade Şartları

• Olası iptal ve iade de 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu'na bağlı Paket Tur Yönetmeliğine bağlı olarak hazırlanmış olan Paket Tur Sözleşmesi'nde geçerli olan ilgili maddeler esas alınacaktır. Kısaca iptal ile ilgili yönetmelik ve sözleşmenin maddesi aşağıdaki gibidir.

• Doktor raporu ile iptal başvurusu yapılabilmesi bilmesi için Sigorta şirketi tam teşekküllü devlet hastanesinden en az 2 doktorun imzalamış olduğu rapor olması, eğer varsa epikriz raporu da gerekmektedir.

SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI VE SONUÇLARI :

1-Paket turun baslamasindan once sozlesmenin esasli unsurlarindan birisinin degismesi halinde tuketici bu degisikligi kabul edebilecegi gibi, yapilan degisikligi kabul etmedigini DUZENLEYICI veya ARACIYA yazili olarak ya da Kalici Veri Saklayicisi ile bildirmek kosulu ile asagidaki secimlik haklarindan birisini kullanabilir.
2-DUZENLEYICI veya ARACI tarafindan sunulan esit veya daha yuksek degerde baska bir tura ek bir bedel odemeksizin katilma.
3-Fiyat farkinin kendisine iade edilmesi sartiyla daha dusuk degerde bir paket tura katilma.
4-Herhangi bir bedel odemeksizin sozlesmeden donme.
5-Sozlesmeden donulmesi halinde, DUZENLEYICI veya ARACI, sozlesmeden donme bildiriminin kendisine ulastigi tarihten itibaren TUKETICININ odemis oldugu tum bedeli herhangibir kesinti yapmaksizin en gec 14 gun icinde TUKETICIYE iade etmekle yukumludur.
3-Tuketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayi DUZENLEYICI veya ARACI tarafindan paket turun baslamasindan once Paket turun iptal edilmesi halinde TUKETICI sozlesmenin10.1. maddesinde belirtilen secimlik haklarini kullanabilir.
4-DUZENLEYICI veya ARACININ paket tur basladiktan sonra onemli bir yukumlulugunu yerine getirmedigi veya getiremeyecegi tespit edilirse, DUZENLEYICI veya ARACI paket turun devam etmesi icin TUKETICIYE ilave maliyet getirmeyen esdegerde alternatif duzenlemeler sunar ve TUKETICIYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasindaki farki tazmin eder. TUKETICI alternatif duzenlemeyi kabul etmeyerek sozlesmeden donebilir. Bu halde DUZENLEYICI veya ARACININ ucret talep etme hakki sona erer ve yapilmis olan odemeler sozlesmeden donuldugu tarihten itibaren katilimciya en gec on 14 gün içinde iade edilir. Ancak DUZENLEYICI veya ARACI o ana kadar ifa etmis oldugu edimler icin tuketiciden hizmetten faydalandigi oranda uygun bir karsilik talep edebilir. Yine bu halde, DUZENLEYICI veya ARACISI, tuketicinin paket tura basladigi yere veya uzerinde anlasilan baska bir yere ucretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karsilamakla yukumludur.
5-TUKETICININ, DUZENLEYICI veya ARACIYA yazili olarak veya kalici veri saklayicisi ile bildirmek kaydiyla sozlesmeyi tek tarafli fesih hakki bulunmaktadir. Bu feshin paket turun baslamasindan en az 30 gun once bildirilmesi halinde; odenmesi zorunlu vergi, harc ve benzeri yasal yukumluluklerden dogan masraflar haric olmak uzere, herhangi bir kesinti yapilmaksizin odenen bedel TUKETICIYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun baslamasina 30 gunden 15 gune kadar olan iptallerde tuketici tarafindan odenen bedelin vergi ve harclar haric %30 u iade edilir. 15 gunden daha az bi sure kalan hallerde tuketici tarafindan odenen bedel herhangi bir sekilde iade edilmez tamami acente tarafindan kesilir. Rezervasyon, TUKETİCİ ve DÜZENLEYİCİ arasında kaporalı olarak yapıldıysa, kaporanın iadesi ile ilgili 5. Madde geçerli olacaktır. Ayrıca TÜKETİCİ 15 Günden daha az bir süre kala iptal etmesi durumunda toplam bakiyeyi ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
6-Tuketici veya birinci derecede akrabaları için; kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tuketicinin, gemi paket tur sozlesmesinin hukumlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki agir kaza, tedavi gerektiren agir hastalik, olum halleri TUKETICI icin mucbir sebep hali kabul edilir. Tuketici, mucbir sebebin varligini resmi kurumlardan alinacak gecerli belge ile ispatlamak zorundadir. Tuketicinin gerekli tum ozeni gostermesine ragmen ongoremedigi ve engelleyemedigi bir durum veya bu maddede belirtilen mucbir sebep nedenleri ile paket turun baslamasina 30 gunden daha az bir sure kala, yazili veya kalici veri saklayicisi ile fesih bildiriminde bulunmasi halinde odenmesi zorunlu vergi, harc v.b. yasal yukumluluklerden dogan masraflar ile 3. Kisilere odenip belgelendirilebilen ve iadesi mumkun olmayan bedeller haric olmak uzere,herhangi bir kesinti yapilmaksizin tuketicinin odemis oldugu bedel fesih bildiriminin DUZENLEYICISI veya ARACISINA ulasmasindan itibaren 14 gun icinde tuketiciye iade edilir.

7-DUZENLEYİCİNİN tüm çabalarına ragmen yeterli kişi sayısının oluşmaması nedeni ile turun çıkamaması durumunda TÜKETİCİYE 1 gün önceden haber vermek şartı ile DÜZENLEYİCİ turu iptal etme hakkına sahiptir. Bildirim tarihinden 14 gün içinde tüketiciye tüm ücretin iade işlemi başlatılır.
8-Seyahat Sağlık Sigortası kronik (daha önceden teşhisi konmuş) rahatsızlıkları kapsamaz. İptal hallerinde TÜKETİCİ'nin Sigorta şartlarına uygunluğu varsa DÜZENLEYİCİ gerekli başvuruyu yapmakla yükümlüdür.
9-Kapora ile yer ve fiyat garantisi sağlayan tüketici tura katılamayacağını 30 gün öncesine kadar bildirmekle yükümlüdür. Bildirdiği takdir de 10.5’te belirtildiği gibi kaporası iade edilerek ödeme sorumluluğundan kurtulmuş olur. 29 - 15 gün içinde bildirmesi durumunda 10.5’te belirtiği üzere kapora dahil ücretin %70’ini, 15 günden daha az sürede yapılan iptaller de ücretin tamamını firmaya ödemeyi taahhüt eder. Bu konu hususunda ilgili idarenin tüm icra mahkemeleri yetkilidir. 

SMS Bilgilendirme

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2